Parteneriat cu Asociaţia “Sf. Benedict”

Suntem în stânsă legătură cu Asociaţia „Sf. Benedict” pentru copii autişti, a cărui fondator şi conducător este dl. Dragus Norbert. Fundaţia noastră i-a oferit asociaţiei imobilul de pe Ana Ipătescu 24, unde îşi desfăşoară activitatea grădiniţa şi centrul de zi.

Instruirea, educarea şi terapia copiilor este asigurat de 16 cadre didactice, caracterizându-se prin muncă în echipă: psiholog, psihopedagog, profesor, învăţător, kinetoterapeut, voluntari. Salariul lor, precum şi cheltuielile de regie (apă, gaz, curent, transport în oraş)  sunt asigurate de primărie.

La buna funcţionare mai contribuie următoarele instituţii: Centrul Şcolar pentru Educaţia Incluzivă Satu Mare, Centrul de Reabilitare „Sf. Iosif”, Organizaţia Caritas Satu Mare.

În viitor dorim să întărim această colaborare şi să elaborăm soluţii eficiente în dezvoltarea viitorului acestor copii, pe termen lung.